Hoppa till huvudinnehållet
Spara receptet

Örtig havsabborre med grillad primörsallad och brynt salsa verde

Josefine Freij bjuder på grillad havsabborre med primörsallad, brynt salsa verde och hemgjord labneh. En smakrik rätt där grillad citron, småpotatis och krämig labneh möter en örtig salsa verde med dill, persilja och koriander. Fräscht, välbalanserat och fullt av fina smaker.
45min
4 portioner

Receptets betyg

Kopierad

Ingredienser

Fisk:

  • 4 port hel fisk, rensad och fjällad (gärna havsabborre)
  • Färska örter till fyllning (t.ex. persilja och dill)
  • Neutral olja (t.ex. rapsolja)
  • Flingsalt


Primörer:

  • 700 g färskpotatis (eller annan fast småpotatis), förkokt
  • 1–2 knippor färsk grön sparris


Labneh:

  • 1 kg turkisk yoghurt (ger ca 5 dl labneh)
  • 0,5–1 tsk salt
  • Rivet skal från 0,5 citron
  • 1 vitlöksklyfta, finriven 

 

Brynt salsa verde:

  • 120 g smör
  • 1 msk harissa (eller efter önskad hetta)
  • 1 tsk tomatpuré
  • 0,5 dl bladpersilja, finhackad
  • 0,25 dl dill, finhackad
  • 0,25 dl koriander, finhackad
  • Saft från 0,5–1 grillad citron
  • 1 msk olivolja
  • Salt 

Betygsätt receptet

Gör så här

  1. Labneh: Häll yoghurten i en silduk och lägg den i ett durkslag. Låt rinna av i kylskåp i 6–12 timmar tills den är fast. Alternativt – använd färdig labneh. Smaksätt med salt, citronskal och finriven vitlök.
  2. Förbered primörer: Förkoka potatisen. Ansa sparrisen (skär bort den nedersta delen). Blanda båda med lite olja och flingsalt.
  3. Förbered fisken: Skär några snitt på båda sidorna av fisken. Fyll med örter, salta både inuti och utanpå (gnid in i skårorna). Ringla över lite olja.
  4. Grilla fisken: Grilla under lock några minuter per sida tills köttet enkelt lossnar från benen.
  5. Grilla citronen: Dela citronerna på mitten och grilla dem med snittytan nedåt tills de får färg.
  6. Salsa verde: Bryn smöret i en kastrull tillsammans med tomatpuré och harissa tills det doftar nötigt och kryddigt. Ta från värmen. Rör ner örterna, citronsaft och olivolja. Smaka av med salt.
  7. Grilla primörerna: Grilla potatis och sparris tills de får fin yta. Slunga dem i den brynta salsa verden.
  8. Servering: Bred ut labneh på ett stort fat. Lägg på de slungade primörerna, toppa med resten av salsa verden, lite grovt hackade örter och gärna rostade nötter eller frön för crunch.
Hoppas det smakar!

Betygsätt receptet

Färska örter i kruka från Svegro

UPPTÄCK VÅRT SORTIMENT

Låt oss presentera vårt sortiment. Vi odlar både klassiker och rariteter. Storsäljaren är basilika, följd av dill och koriander. Men vi odlar inte bara färska örter utan också sallater och gröna blad, som pak choi och grönkål. Det senaste tillskottet är smakrika, små skott som vi kallar mikrogrönt. Krasse är den mest kända sorten i den här kategorin, men i vårt sortiment hittar du flera spännande varianter, bland annat kryddiga små rädisskott.

Till vårt sortiment

Välkommen in

I våra växthus är det sommar året om. Luften är fylld av dofter från färska örter. När vi 1983 byggde vårt första växthus på Färingsö var det för att kunna odla svensk sallat året om. Idag trängs sallaten med traditionella örter som dill och exotiska smaker som thaibasilika. Här gror doldisen körvel som är kockarnas favorit och storsäljaren basilika som svenskarna tagit till sitt hjärta. Våra senaste tillskott är faktiskt just det; små skott från bland annat rädisa och krasse. De ser kanske inte mycket ut för välden, men är ena riktiga smakexplosioner. Upptäck vår värld!

Hälsningar Svegro!

Till vårt växthus